Viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä vuoden lopussa

Sisällysluettelo:

Viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä vuoden lopussa
Viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä vuoden lopussa
Anonim

Tänään puhumme siitä, kuinka järjestää lopullinen integroitu oppitunti päiväkodin vanhemmassa ryhmässä. Mitä pitäisi korostaa? Mitä tietoja lapsessa tulisi testata? Otetaan kaikki järjestyksessä.

viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä
viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä

Tavoitteet

Mitä varten vanhemman ryhmän viimeinen integroitu oppitunti on tarkoitettu? Tärkeimmät tehtävät ovat käsitellyn materiaalin konsolidointi ja yleistäminen. Puheen kehittäminen, alkuperäisen matemaattisen ja loogisen tiedon vahvistaminen, käsien motoristen taitojen suorituskyvyn testaus, puheen kehittäminen ja lasten halun herättäminen itsenäisesti ratkaista heille osoitetut tehtävät. Opettaja voi asettaa lisätavoitteita päiväkodin puolueellisuudesta riippuen. Jos tämä on esimerkiksi ryhmä, jossa on tehostettu englannin oppiminen yksityisessä päiväkodissa, voit lisätä elementtejä, jotka vahvistavat tämän alan tietoa.

Muoto

Kuinka suorittaa viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä? Ensimmäinen askel on valita oppitunnin aihe. Koska tämä ei ole tavallinen tavallinen oppitunti, on parempi laatia karkea toimintasuunnitelma ja ympäristö,teemoja ja hahmoja, jotka "auttavat" lapsia. Mitä vanhempien ryhmän viimeinen integroitu oppitunti voi tarjota lapsille? Matkustaminen on loistava vaihtoehto, jossa lapset voivat kokeilla kaikkia niitä taitoja, joita heille on opetettu usean vuoden ajan. Muista, että tällaiseen tapahtumaan saatat tarvita koristeita. Periaatteessa ei mitään erityisen monimutkaista. Voit tehdä niitä asteittain piirustus-/käsityötuntien aikana vuoden aikana: pari puuta, ruohoa, piirros joesta, talo - kaikki riippuu siitä, minne aiot "lähettää" lapset.

viimeinen integroitu origami oppitunti vanhempi ryhmä
viimeinen integroitu origami oppitunti vanhempi ryhmä

Hahmot

Viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä tulisi pitää opettajan suorassa valvonnassa. Mutta se ei tarkoita, että sinun täytyy tehdä kaikki itse. Voit kutsua animaattorin, joka johtaa oppitunnin hänen kanssaan sovitun suunnitelman mukaan. Tärkeintä - muista, että sen ei pitäisi olla klovni! Vanhemman ryhmän kattavia integroituja lopputunteja ei pidetä niinkään lasten viihteen vuoksi, vaan heidän kykyjensä testaamiseksi. Tunnista heikkoudet, joita on parannettava. Valitun "matkan" kehyksen mukaisesti sinulle sopivat monien lapsuudesta tutut sankarit - esimerkiksi Dunno, Nalle Puh jne. Yritä samalla arvata osastojesi harrastuksia, mutta älä ylisuorittaa. Esimerkiksi nykyaikaiset lapset saattavat olla tuntemattomia Cheburashkaan, mutta rakastavat sarjakuvaa "Autot". Samaa mieltä, pukeuduauto näyttää tyhmältä.

Vanhemmille

Koska päätimme, että tavoitteemme on tunnistaa heikkoudet, meidän on näytettävä ne vanhemmillemme. Tietysti heille olisi mahdollista kertoa tulokset yksinkertaisesti oppitunnin jälkeen, mutta on paljon parempi, jos "äidit", jotka pitävät lastaan ihanteellisena, näkevät kaiken omin silmin. Suorita siksi avoin lopullinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä. Valitse sopiva aika ja kutsu isät ja äidit katsomaan esitystä. Muuten, koska ryhmässä on yleensä 20-25 lasta, on täysin mahdollista neuvotella heidän vanhempiensa kanssa ja palkata ammattimainen animaattori johtamaan oppitunti. Usko minua, hän pärjää yhtä hyvin kuin opettaja.

viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä
viimeinen integroitu oppitunti vanhemmassa ryhmässä

Vakio

Ennen kuin aloitat tuntisuunnitelman luomisen, sovitaan kaikki kerralla. Esimerkiksi standardit, joiden mukaan lopullinen integroitu oppitunti tulisi suorittaa, ovat GEF. Vanhempaa ryhmää, kuten muitakin päiväkodin ryhmiä, ei oteta huomioon liittov altion standardeissa. Eli voit tutustua luetteloon tiedoista, jotka lapsella tulisi olla kouluun, mutta missään ei ole ilmoitettu esikoululaisten opetusmenetelmiä. Sieltä päiväkodit ilmestyvät erilaisten "eistevien" psykologien menetelmiin perustuvalla koulutuksella, jonka menetelmät romahtavat heti, kun ryhmässä on vähintään yksi epätyypillinen persoonallisuus.

Aloitus

Olet siis valinnut tulevan toimintasi seurueen. Katsotaan nyt, mitä sille tarkalleen pitää tehdä. Ensimmäinen askeleesi onterveystreeniä. On epätodennäköistä, että pakotit lapset tekemään sitä joka päivä, mutta viimeisen harjoituksen aikana heidän täytyy liikkua paljon, ehkä jopa juosta ulkona, ja vähän harjoittelua tarvitaan loukkaantumisen välttämiseksi.

  • Tässä on esimerkki: etsit varastettua aarretta, jota lähdet etsimään. Kaikki lapset laittavat kämmenensä otsalleen. Nojaudumme hieman eteenpäin ja katsomme kaukaisuuteen - oike alta vasemmalle, vasemm alta oikealle (vaivaa alaselkää).
  • Baba Yaga ottaa rintakehän avaimen vihjeellä lapsilta - lapset hyppäävät hänen ympärillään yrittäen ottaa sen pois (venytellä jalkojaan).
  • Käsien lämmittämiseksi voit jättää pallot koriin. Kun se on täynnä, seuraava matkavinkki avautuu.
monimutkaiset integroidut lopputunnit vanhemmassa ryhmässä
monimutkaiset integroidut lopputunnit vanhemmassa ryhmässä

Luontossa

Lämmitettyäsi voit jatkaa suoraan oppitunnille. Jos sää ja päiväkodin alue sallii, mene ulos. Missä muualla pitää viimeinen integroitu oppitunti metsästä? Vanhemman ryhmän tulee osata erottaa useita puulajeja, tuntea linnut ja eläimet. Vaikka puutarhassa ei kasvaisi paljon erilaisia puita, voit aina valmistaa useita kuvia kasveista etukäteen. Muista, että lasten pitäisi pystyä tunnistamaan kuuluisimmat rodut lehtistään.

Rauhoitu

Vietettyään paljon energiaa ulkona, lapset muuttavat takaisin luokkahuoneeseen. Tämä on hyvä hetki suorittaa viimeinen integroitu oppitunti "Origami". Vanhemman ryhmän pitäisihallitsee jo hyvin paperin kanssa työskentelyn perustaidot. Ja tämä on myös sinun tehtäväsi. Jos 6-vuotias lapsi ei osaa koota yksinkertaisinta rakentajaa, tämä on hänen kasvattajiensa laiminlyönti. Sama juttu paperin kanssa. Monet ihmiset tietävät legendan sairaasta tytöstä, joka yritti kerätä tuhat kurkkua, koska tämän piti pelastaa hänet parantumattom alta taudilta. Sinun osastoiltasi kukaan ei vaadi tällaisia suorituksia. Mutta sinun täytyy pystyä koomaan lentokone, höyrylaiva, tuulimylly, lumihiutale ja monia muita esineitä, joita lapset voivat tehdä. Mitä muuta voi tarkoittaa viimeinen integroitu oppitunti "Origami"? Vanhemman ryhmän tulisi pystyä tekemään yksinkertaisimpia käsitöitä improvisoiduista materiaaleista - muovailuvahasta, käpyistä, kastanjoista, lehdistä. Tämän avulla voit tarkistaa työn ja lasten mielikuvituksen kehitystason. Älä aseta heille rajoja, vaan anna heidän yrittää tehdä käsitöitä mistä tahansa aiheesta, josta he haluavat.

vanhemman ryhmän puheterapeutin viimeinen integroitu tunti
vanhemman ryhmän puheterapeutin viimeinen integroitu tunti

Perusasiat

Oppilaiden kanssa tekemäsi "matkasi" aikana sinun on testattava kenelle tahansa perustiedot. GEF suosittelee, että lapset osaavat laskea kymmeneen ja tietävät oikean numerojärjestyksen. Laskeminen sataan on kuitenkin aivan nykylapsen voimissa, jos olet mukana hänen kehityksessään ja kasvatuksessaan, etkä jätetä tabletin ja tietokoneen huoleksi. On kuitenkin sinun päätettävissäsi, minkä kehyksen asetat.

Matematiikan lisäksi on ehdottomasti testattava kyky lukea ja ilmaista ajatuksiasi selkeästi. Se on yksi asia, kun lapsi on ujoja änkyttää ääneen lukeessaan, toinen kun sillä on vähän tehty. Tässä vaiheessa pidetään vanhemman ryhmän puheterapeutin viimeinen integroitu tunti. Ei ole tarpeen tarkistaa lukunopeutta tai saada minua muistamaan runoa, mutta kyky ymmärtää luettua ja ilmeisesti sovittaa intonaatioita tarvitaan.

Fysiikka

Lapsilla tulee olla yleinen käsitys fyysisten esineiden ominaisuuksista: mitkä ovat kovempia, mitkä pehmeämpiä, pystyä vertailemaan kokoja silmällä ja määrittämään materiaali, josta esineet on valmistettu. Kaikki tämä opitaan vertaamalla ja asettamalla esineitä päällekkäin. On liian myöhäistä testata näitä taitoja keräämällä "pyramideja", mutta kaukaa on helppo määrittää, mikä esine eroaa kooltaan muista.

Testaa lasten piirustustaidot. Mitä värejä saat, kun sekoitat punaista ja keltaista, keltaista ja sinistä? Kaikkein banaalimpia esimerkkejä on tietäminen, kuinka objektien ominaisuudet muuttuvat sulatettaessa. Voit esimerkiksi tehdä seuraavan kokeen.

  • Kaada vettä lasiin. Ripottele sitten päälle pippuria tai vain tummaa maustetta. Jos kastat sormesi veteen normaaleissa olosuhteissa, siihen jää mausteen jälkiä. Kuinka varmistaa, että sormi pysyy puhtaana veteen laskettaessa? Vastaus: liota sitä kasviöljyssä, jolloin veteen upotettuna maustehiukkaset leviävät siitä pois.
  • Diffuusio. Vaikka ei, se ei ole. Sekoitus. Koe hiekan sekoittaminen. Tiesitkö, että hiekka rannoilla, hiekkalaatikoilla, joilla on eriväristä? Varaa etukäteen värillisinähiekkaa, voit käyttää sokeria. Aloita hiekkakerrosten kaataminen pulloon. Saat todella kauniin kuvion. Mutta lapset voivat ymmärtää, kuinka sekoittuminen tapahtuu ja että tuloksena olevaa seosta on mahdotonta erottaa.
  • Toinen hiekkakokemus. Aseta kevyt muovipallo, jossa on "matka"-vihje, purkin pohjalle. Kuinka saada se kääntämättä purkkia ja koskematta palloon? Ala kaataa hiekkaa sisään ravistaen sitä hieman. Hiekka joutuu pallon alle ja nostaa sen ylös. Voit myös kaataa vettä sisään, mikä nostaa sen ylös.
fgos-vanhemman ryhmän viimeinen integroitu oppitunti
fgos-vanhemman ryhmän viimeinen integroitu oppitunti

Maailmanjärjestys

Ei, se ei ole uskontoa tai politiikkaa. Lasten tulee ymmärtää, että kaikki menee normaalisti - aamulla, iltapäivällä, illalla, yöllä. Vuodenajat tulee sisällyttää myös viimeiseen integroituun oppituntiin vanhemmassa ryhmässä. Kevät ja syksy, kesä ja talvi. Lapsen on ymmärrettävä, että ne tulevat peräkkäin tietyssä järjestyksessä ja vastaavat muutokset tapahtuvat maailmassa. Tämä on välttämätöntä, jotta lapsi ei järisyisi ja tekisi tällaisia johtopäätöksiä: "Älä osta minulle jäätelöä, koska tyhmä syksy on tullut!"

Tarkista, tietävätkö lapset kuinka eri eläimet valmistautuvat talveen. Kuka nukkuu talviunissa, kuka varastoi ruokaa ja kuka vaihtaa "turkkinsa"? Miten kalat selviävät talvesta? Miltä ihmisen käytökseltä tämä näyttää?

Syksy on sadonkorjuun aikaa. Osaavatko oppilaat erottaa marjat? Herukka, vadelma, mustikka. Tietävätkö he sienistä - myrkyllisiä ja yksinkertaisesti vaarallisia?

Kesä. Tämän ajan huomioon ottaen voit testata lasten turvallisuustietoa. Kadulla, järvellä tai vain metsässä. Ymmärtävätkö he, että tulitikut eivät ole leluja?

Kevät on kukinnan aikaa. Kuinka monta eri väriä olet oppinut viimeisen vuoden aikana? Mitkä heidän nimensä ovat? Kuka niitä pölyttää?

viimeinen integroitu oppitunti metsän senioriryhmästä
viimeinen integroitu oppitunti metsän senioriryhmästä

Jälkisanat

Muista: vanhemman ryhmän viimeinen integroitu oppitunti pidetään, jotta voidaan tehdä yhteenveto ja lujittaa kaikki kuluneen vuoden aikana opittu, eikä opettaa lapsille sitä, mitä he eivät ole ymmärtäneet aiemmin. Voit ohjata heitä "matkalla", mutta et päättää ja selittää heille, kuinka selviytyä tästä tai tuosta ongelmasta. Sinun on osoitettava vanhemmille, että heidän lapsensa eivät käyneet päiväkodissa turhaan, että he oppivat paljon ja tulivat enemmän tai vähemmän itsenäisiksi.

Vanhemmat! Jos sinut on kutsuttu sellaiselle tunnille, muista osallistua siihen. Ota vapaapäivä töistä. Lapsellesi on tärkeää, että kiinnität häneen huomiota ja seuraat hänen edistymistään. Jos jokin ei toimi hänelle, jos huomaat, että lapsesi on jollain alueella huonompi kuin muut, älä moiti häntä. Parempi yrittää selvittää epäonnistumisen syy, auta häntä voittamaan tämä vaihe. Loppujen lopuksi oppituntia ei pidetä esittelemään, kumpi lapsi on parempi, vaan osoittamaan kuinka paljon lapset ovat kasvaneet ja kypsyneet.

Suositeltava: